E-geoportal.pl biuletyn informacyjny nr 5 „Dodanie protokołu SSL do wszystkich serwisów e-geoportal.pl”.

W związku z ustaleniem nowej polityki bezpieczeństwa jaką wymuszają  producenci przeglądarek Chrome i Mozilla Firefox wprowadziliśmy we wszystkich serwisach e-geoportal.pl bezpieczny protokół SSL.

Oznacza to, wszelka komunikacja jaka odbywa się na linii klient serwer e-geoportal.pl jest bezpieczna oraz poufna.

Dodanie bezpiecznego połączenia SSL nie wymusza na użytkowniku żadnych operacji związanych z instalacją dodatkowych certyfikatów. Praca w systemie odbywa się tak samo jak do tej pory.

Czym jest protokół SSL?

SSL jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, przyjęto go jako standard szyfrowania na stronach WWW. Certyfikat SSL zapewnia poufność transmisji danych przesyłanych przez Internet. Intencją twórców SSL było zaprojektowanie protokołu uniwersalnego, tak aby mogły z niego korzystać protokoły aplikacyjne (HTTP, FTP, telnet itp.).

Oznacza to, że za pomocą SSL mogą być szyfrowane połączenia do poczty, serwera ftp, strony WWW itp. Dzięki swojej skuteczności oraz prostej obsłudze certyfikat SSL bardzo szybko znalazł zastosowanie zwłaszcza przy zabezpieczaniu transakcji realizowanych w bankowości elektronicznej, podczas aukcji internetowych oraz w systemach płatności online.

 

Jak przeglądarka sygnalizuje bezpieczne połączenie  SSL?

Po uruchomieniu przykładowego adresu url „stg.e-geoportal.pl” przeglądarka zasygnalizuje nam status bezpiecznego połączenia.

Przykład sygnalizacji bezpiecznego połączenia w przeglądarce Chrome.

 

Przykład sygnalizacji bezpiecznego połączenia w przeglądarce Firefox.

Jak przeglądarka sygnalizuje niebezpieczne połączenie  SSL?

Serwisy  e-geoportal.pl korzystają również z zewnętrznych źródeł danych dostępnych jako warstwy opcjonalnie (WMS). W związku z tym, że nie wszyscy dostawcy tych danych wprowadzili bezpieczny protokoł SSL, po wybraniu takiej warstwy danych przeglądarka „opuści tryb bezpieczny” i zasygnalizuje to zmianą ikony „zielonej kłódki” na inny.

Przykład zasygnalizowania opuszczenia trybu „niebezpiecznego”.

W związku z tym w przypadku uruchomienia takiej warstwy danych, system e-geoportal.pl zasygnalizuje takie zdarzenie wyświetleniem stosownego komunikatu. Zaakceptowanie dodania warstwy bez połączenia SSL nie spowoduje zmian pracy systemu e-geoportal.pl. Wybraną warstwę można wciąż używać.

 

Będziemy stale monitorować zewnętrznych dostawców danych WMS i sukcesywnie dodawać połączenia oparte na protokole SSL.

Zapraszamy na kolejny biuletyn już za miesiąc!

Czekamy na Państwa pytania i sugestie pod adresem gis@procad.pl

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami pod adresem

http://e-geoportal.pl/wdrozenia

Archiwalne biuletyny można odszukać pod adresem

http://www.e-geoportal.pl/category/biuletyn/

Zapisz się na bezpłatny biuletyn informacyjny serwisu e-geoportal.pl

Okres ważności formularza wygasł, edycja zablokowana.
x

Jesteś zainteresowany ofertą? Zapraszamy do kontaktu.